noevil.pl

Czym jest Matrix?

Możesz wysłać wiadomość email do każdego, nieważne gdzie ma pocztę, zadzwonić do osoby u każdego operatora z dowolnego kraju, dlaczego internetowe komunikatory nie miałyby działać podobnie?

Do rozwiązania tego problemu rusza Matrix, to ambitny projekt stworzenia otwartego standardu dzięki któremu możliwe jest tworzenie kompatybilnych ze sobą aplikacji do chatów i rozmów głosowych.

Więcej o samym protokole można poczytać na jego oficjalnej stronie.

Jak założyć konto na serwerze noevil.pl?

Uruchom dowolną aplikację (mobilną, na komputer lub w przeglądarce) obsługującą Matrix i przy tworzeniu konta ustaw serwer jako noevil.pl

My polecamy aplikację Element, jest prosta w użyciu i dostępna na każde urządzenie. Kliknij tutaj aby przejść do Element.

Jak ustawić na telefonie i komputerze:

Czy moje wiadomości są szyfrowane E2E?

Ikona tarczy oznacza, że pokój jest szyfrowany. Nikt poza jego uczestnikami nie jest w stanie zobaczyć wiadomości.

Zielona ikona tarczy oznacza, że pokój jest szyfrowany oraz urządzenia zostały zweryfikowane. Nikt poza uczestnikami nie jest w stanie zobaczyć wiadomości oraz masz pewność że nikt nie podszywa się pod rozmówców.

Jak włączyć szyfrowanie pokoju?

Wejdź w jego ustawienia i kliknij "Włącz szyfrowanie end-to-end".

Jak zweryfikować urządzenia uczestników (uzyskać zieloną tarczkę)?

Spotkajcie się fizycznie. Wejdź w ustawienia któregoś z pokoi, natępnie w listę osób i wybierz osobę. Na jej profilu kliknij "Zweryfikuj". Zostaniecie poproszeni o zeskanowanie kodów QR lub sprawdzenie kodu emoji.

Kto ma dostęp do kluczy w pokojach?

Klucze do zaszyfrowanych pokoi dostępne są jednie na urządzeniach uczestników. Dlatego gdy logujesz się na nowe urządzenie zostaniesz poproszony o zeskanowanie kodu QR z poprzeniego, aby mogły się bezpiecznie przenieść.

Co jeśli wszystkie urządzenia mam wylogowane, albo nie mam do nich dostępu?

Wtedy należy wpisać hasło kopii zapasowej. Jeśli go już nie masz lub nie zostało ustawione, zweyfikuj urządzenie ze swoimi rozmówcami (tak samo jak uzyskuje się zieloną tarczkę).

Do czego służy hasło kopii zapasowej?

Dzięki twojemu hasłu głównemu możesz zalogować się na nasz serwer. Nie mamy za to dostępu do kluczy w pokojach, a więc i twoich szyfrowanych wiadomości. Klucze możesz przenieść z urządzenia na urządzenie (np. gdy masz nowy telefon), po zalogowaniu zostaniesz poproszony o zeskanowanie kodu QR ze starego urządzenia. Drugie hasło (kopii zapasowej), służy jako alternatywa i może ci się przydać jeśli przypadkiem wylogujesz się ze wszystkich urządzeń lub nie będziesz mieć do nich dostępu.